Francuzi specjalizują sie w kilku dziedzinach. Pierwszą jest szeroko pojęta sztuka (również sztuka miłosna), drugą zaś i być może ważniejszą – dobra kuchnia. Jedzenie uznawane jest za jedną z największych ziemskich przyjemności, dlatego też zadbać należy o odpowiednią oprawę każdego posiłku. A co zdoła wzbogacić posiłek, jeśli nie trafnie dobrana przyprawa? Taką właśnie przyprawą mają być zioła prowansalskie.
Zioła prowansalskie stają się jednym z ważniejszych składników kulinarnych naszych kuchni. Połączenie ogólnie dostępnych, zasuszonych ziół, zapewnia niespotykany aromat i podkreśla smak posiłku. Każda z mieszanek może wyglądać nieco inaczej, jednakże jesteśmy w stanie określić zestaw ziół, uznawany za pewien standard.
Tak więc w ziołach prowansalskich z całą pewnością natkniemy się na majeranek. Cechą charakterystyczną tego składnika jest jego moczopędne oraz wiatropędne działanie. Przy tym wszystkim poprawia procesy trawienne, a także działa uspokajająco. Łagodzi schorzenia wątroby oraz przewodu pokarmowego. Warto dodać, że w pełnoprawny sposób udaje mu się zastąpić sól.
Kolejnym składnikiem, jakiego nie może zabraknąć w zasuszonej mieszance, jest tymianek. Doskonale się sprawdza w przypadku zatruć oraz fermentacji pokarmowej. Oprócz tego potrafi przyspieszyć trawienie, co ma szczególne znaczenie, jeśli spożywamy mnóstwo tłustych i smażonych potraw.
Rozmaryn, zasilający skład ziół prowansalskich, pomoże w trawieniu tłuszczów i ciężkich posiłków. Warto też wspomnieć o tym, że poprawia apetyt i działa rozkurczowo.
Do ziół często dodaje się oregano, którego antyseptyczne działanie docenimy przy okazji bólu zębów. Dodatkowo, podobnie jak majeranek, działa moczopędnie i żółciopędnie.
Mocnym zawodnikiem w prowansalskiej lidze jest cząber. Przypisywane są mu bakteriobójcze i przeciwrobacze właściwości. Ponadto jest w stanie pobudzić apetyt i uregulować procesy trawienne naszego organizmu. Doskonale daje też sobie radę ze wzdęciami.
Oprócz tego w ziołach prowansalskich znaleźć można bazylię, miętę pieprzową i inne dziko rosnące rośliny.
Brak komentarzy