Ryż jest jednym z najstarszych składników, jakie człowiek zdołał oswoić na potrzeby ogólnie pojętej gastronomii. Już bowiem starożytni Chińczycy, a zaraz po nich Grecy, Rzymianie i Egipcjanie korzystali z jego dobrodziejstw, przygotowując z pomocą ryżu najznamienitsze z potraw. Ryż znany jest w każdym chyba zakątku świata, a jego plantacja i uprawa najbardziej rozpowszechniona jest na terenie Afryki, Azji, a także na południu Stanów Zjednoczonych.
Za ryżem przemawia wiele pozytywnych argumentów, jednym z nich zaś jest sama cena, albowiem składnik ten bez problemu znajduje się w zasięgu każdego portfela. Przy tym wszystkim pozostaje produktem niezwykle sycącym, a pokaźna porcja ryżu jest w stanie zapewnić nam ponad połowę energii, jakiej potrzebujemy w ciągu całego dnia. Oprócz całego mnóstwa skrobi, którą ryż jest przepełniony, składnik ten może ofiarować nam niemało białka, tłuszczy i soli mineralnych. Jednakże wspomnieć należy, iż wiele z tych elementów ginie bezpowrotnie w trakcie jakiejkolwiek obróbki, niezależnie od tego, czy ryż gotujemy, czy smażymy.
Mimo, iż my traktujemy ryż jako dodatek do codziennego obiadu, lub specyficzną odmianę i gastronomiczne urozmaicenie, w wielu krajach przybrał on wartość głównego filara, podtrzymującego podstawowe menu. Wiele kultur i światowych kuchni nie wyobraża sobie dalszego funkcjonowania bez najmniejszego kawałeczka ryżu.
Pomysłów na spożywanie ryżu jest wiele. W naszej kuchni często widziany jest jako dodatek pomidorowej zupy, oprócz tego może stać się składnikiem gołąbków czy zrazów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by podać go na słodko, wraz z owocami, albo jeśli taka nasza kulinarna wola, posłużyć się ryżem do wyśmienitego risotto. Czasem wykorzystywany jest do wzbogacenia surówek, innym razem podawany jest wespół z makaronem i ziemniakami. Jeszcze jednym i równie przyjemnym pomysłem na wykorzystanie ryżu, może być produkcja napojów alkoholowych.
Brak komentarzy