Por jest warzywem, który kulinarną karierę rozpoczynał już w czasach starożytnej Grecji. Później zachwycali się nim Egipcjanie i Rzymianie, a wraz z upływem czasu trafił i do naszego nadwiślańskiego kraju.
Por sam w sobie nie posiada wygórowanych wymagań i bez większych przeszkód rośnie w naszych warunkach klimatycznych, jednakże trzeba zwrócić uwagę na kilka detali. Roślina potrzebuje słońca i przy sadzeniu trzeba uwzględnić to, by cień nie przeszkadzał w należytym rozwoju. Dodatkowo nie możemy pozwolić, by doskwierała mu susza, dbając o częste podlewanie. Oprócz tego por bardzo dobrze znosi nawożenie, a zima nie powinna wyrządzić mu większej krzywdy.
Jeżeli wzbogacimy nasze kuchenne zapasy o kilka porów, możemy użyć niemal każdej jego części do tego, by uświetnić przygotowany posiłek. Zazwyczaj omija się przy tym piętkę. Warto też pamiętać o tym, iż większy aromat skrywany jest przez części zielone, podczas gdy białe charakteryzuje łagodniejszy smak.
Z pora korzystać można w sposób różnoraki, jednakże najbardziej popularne jest komponowanie za jego pomocą sałatek, które dodadzą charakteru przygotowanemu obiadowi. Bardzo często słyszy się przecież o sałatkach jarzynowych, które doskonale łączą walory pora ze smakiem jajek, ryb i pieczarek. Osoby, które zdecydowały się na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, mogą bez większej trwogi posilać się podobnymi sałatkami, włączając por do codziennego menu. Oprócz tego, por dobrze odnajdzie się jako dodatek do koreczków, zaraz obok szynki, ananasa i jajka.
Warzywem tym warto się zainteresować również ze względów zdrowotnych. Por zatem wypełniony jest solami mineralnymi. Posiada niebotyczne ilości potasu, chloru, żelaza i wapnia. Oprócz tego znajdziemy w nim dosyć sporo witamin w towarzystwie białka, karotenu oraz węglowodanów. Ze względu na swój skład, warzywo polecane jest wszystkim osobom, które prowadzą raczej siedzący tryb życia. Ponadto nie powinniśmy żałować go dzieciom, które zdążyły ukończyć już 7 miesiąc życia.
Brak komentarzy