Olej bez wątpienia jest jednym z kuchennych niezbędników. Wszak wykorzystuje się go niemal na każdym kroku w naszej gastronomicznej działalności. Nie podejdziemy przecież do patelni, bez odpowiedniej dawki oleju. Oprócz smażenia wykorzystujemy go też do pieczenia, a także dodajemy do licznych sosów i sałatek.
Jak powstaje olej? Olej, pozyskuje się z odpowiednich roślin. W naszym kraju najpopularniejszymi z nich są: oliwka, rzepak, soja, słonecznik, oraz kukurydza. Jaka część rośliny przydatna jest do pozyskania oleju? Cóż, z tym bywa różnie, czasem bowiem powinniśmy zainteresować się pestkami, innym razem olej tkwi w nasionach, owocach, a nieraz i w kiełkach.
W zależności od użytej rośliny, pozyskać możemy oleje o różnorakich właściwościach. I tak jako pierwsze wymieńmy oleje do smażenia, które otrzymujemy z kukurydzy i soi. Oprócz nich, na naszych stołach znaleźć się mogą oleje smakowe, których celem jest odpowiednio przyprawić i wzbogacić przygotowaną potrawę. Do takich olejów nadają się laskowe i włoskie orzechy. Na końcu wspomnijmy o słonecznikach i rzepaku, z których powstaje najpopularniejszy chyba, olej uniwersalny.
Najszersze zastosowanie posiadają oleje rafinowane. Jednak pamiętać należy, iż o wiele większą wartość posiadają te, tłoczone na zimno. Obróbka sprawia, iż olej stracić może swoją wartość. Do tego, te drugie, jako iż procesu rafinowania nie przeszły, nadal cieszyć się mogą charakterystycznym smakiem i zapachem. Jeżeli więc naszym zamiarem jest wzbogacić wykwintną potrawę, sałatkę czy sos, olej wyciskany na zimno, będzie tu najlepszym rozwiązaniem.
Jednym z rodzajów oleju roślinnego, który cieszy się największym chyba uznaniem wśród dietetyków, jest oliwa z oliwek. Nie dość, iż znajdziemy w nim cały zestaw witamin, począwszy od grupy A, C i E, na B skończywszy, to w dodatku zawiera w sobie spore ilości żelaza, fosforu i potasu. Oliwa z oliwek zasługuje na uwagę z jeszcze jednego powodu. Dzięki kwasowi linolowemu, olej z pestek winogron obniży poziom LDL, zwanego popularnie złym cholesterolem. Jednocześnie, w naszym organizmie wzrośnie poziom HDL. Dzięki powyższemu, nasze serce będzie lepiej chronione przed wszelkimi powikłaniami i dolegliwościami. Tutaj uwaga – tego oleju nie należy stosować do smażenia i pieczenia.
Olejów jest w bród. Sztuką zaś jest wybrać taki, który nie tylko doskonale sprawdzi się w kuchni, ale też w pozytywny sposób wpłynie na działanie naszego organizmu. .
Brak komentarzy