Pierwsze wzmianki o kiszeniu ogórków pojawiały się już w czasach starożytnych Rzymian. To właśnie oni były twórcami pierwszych receptur i technik kiszenia w beczkach. W Polsce kiszony ogórek poznaliśmy około 400 lat temu, a do tej pory stał się jednym z najbardziej cenionych kulinarnych składników.
Do misternego procesu kiszenia, potrzebować będziemy kilku elementów. Pierwszym z nich są ma się rozumień ogórki. Oprócz tego musimy się zaopatrzyć w słój o słusznej wielkości. Nie możemy zapomnieć o koprze, a liściach wiśni i dębu, a także ząbkach czosnku oraz odpowiedniej ilości chrzanu. Wymienione składniki zalewany wodą z solą i przetrzymujemy w wybranym słoiku, bądź saganie. Już po upływie kilku dni będziemy mogli delektować się ogórkami małosolnymi, jednak wykazując się większą cierpliwością, doczekamy się końca procesu, a tym samym kiszonych ogórków.
Niniejszy składnik nazwać można uniwersalnym, albowiem doskonale sprawdzi się w rozmaitych sałatkach, równie dobrze też można umieścić je na kanapce, bądź skomponować obiadem. Kiszone ogórki stały się też znane jako powszechna zakąska do wódki.
Warto się nimi posilać ze względu na to, że mogą poprawić proces trawienia za sprawą zwiększonego wydzielania soków żołądkowych. Właściwości kiszonych ogórków przyczyniają się do wzmożonego wydalenia wody z organizmu, przez co niektórzy włączają je w skład odchudzających diet. Warto dodać, że świeże ogórki mogą okazać się dla pewnych osób zbyt ciężkostrawne, natomiast w przypadku kiszonej wersji, warzywa stają się o wiele lepiej przyswajalne. Dodajmy, że posiadają one więcej witamin oraz wartości odżywczych niż świeże i surowe.
Kiszone ogórki posiadają szczególne właściwości, które potrafią odciążyć nasz żołądek. Nawet sam sok z kiszenia może okazać się dobroczynny i kojący. Ciekawostką może być to, że dysponują dosyć specyficznym kwaśnym smakiem, a mimo to zdobyły większą liczbę zwolenników niż pokrewne ogórki konserwowe. Najczęściej dodawane są do różnego rodzaju warzywnych sałatek.
Brak komentarzy