Ocet jest dość istotnym składnikiem ,jaki często towarzyszy nam w kulinarnych podbojach. Oczywiście nie jest on w żaden sposób wynalazkiem naszych czasów, a dobrodziejstwa octu doceniane były już w czasach starożytnych Greków i Rzymian. Ocet nie bezpodstawnie uważano za symbol życia, albowiem jego właściwości były szeroko wykorzystywane w celach pielęgnacyjnych. Wystarczy wspomnieć, że Kleopatra, octowe kąpiele ceniła niemal na równi z mlecznymi.
Sklepowe półki oferują nam niezliczoną ilość octu, a każdy z nich wykorzystać można w różnoraki sposób.
Najbardziej popularny jest chyba ocet spirytusowy. Charakteryzuje się niezwykle ostrym smakiem i zapachem. Ochoczo stosowany jest do wszelkiego rodzaju marynat. Kluczem do powstania powyższego składnika jest fermentacja rozcieńczonego spirytusu.
Jeśli zamierzamy podkreślić smak sałat lub chcemy uszlachetnić bukiet czerwonego mięsa, doskonałym wyborem będzie ocet balsamiczny. Łagodny smak i niezapomniany aromat, zawdzięcza moszczowi winogron.
Warto zainteresować się kuchnią azjatycką, wypełnioną rybami. Do marynat rybiego mięsa doskonale nada się bowiem ocet ryżowy, do powstania którego niezbędny jest ryż, bądź popularna sake. Łagodny smak idealnie komponować się będzie ze słodko-kwaśnymi daniami, opartymi na makaronach i sosach.
Octem mniej popularnym, a wartym uwagi jest ocet jabłkowy. Do jego produkcji wykorzystuje się wino, lub moszcz jabłkowy. Składnik ten charakteryzuje się nieco kwaskowatym, orzeźwiającym smakiem, jednakże nie to jest głównym walorem powyższego. Ocet jabłkowy wspomoże wszystkich dietetyków, katalizując proces spalania tłuszczu. Oprócz tego, w znacznym stopniu zahamuje apetyt. Ocet idealny do wszelkich dań słodko-kwaśnych.
Jeżeli maliny nurzać będziemy w białym winnym occie, otrzymamy ocet malinowy. Mimo, iż kiedyś pełnił rolę dodatku do orzeźwiających napojów, dziś służyć może jako uzupełnienie deserów, sosów i puddingów.
Ocet nie musi się zatem kojarzyć jedynie z marynatami, a różne jego rodzaje mogą znacznie wzbogacić nasze codzienne menu.
Brak komentarzy