Musztarda jawi się jako jeden z najbardziej istotnych składników, które spotkać można w naszej kuchni. Od lat towarzyszy nam w walce o nienaganny smak potraw, służąc swym wyrazistym smakiem. Narodziny musztardy miały miejsce w starożytnym Rzymie, od tamtej pory zaś nieodłącznie występuje na stołach zarówno bogaczy, jak i ludzi ubogich. Dodać należy, iż od początków swego istnienia, musztarda pełniła też rolę leczniczego medykamentu. Skutecznie łagodzi bowiem wszelkie bóle reumatyczne, a w dodatku zacznie obniża ciśnienie we krwi.
Głównym składnikiem każdej musztardy są ziarenka gorczycy, te zaś podzielić możemy na białe, czarne, bądź sarepskie. W zależności od użytego ziarna, smak musztardy zmienia się, my zaś dostajemy całą gamę wariantów tej przyprawy, od łagodnych i niepozornych, aż po ostre, które wydają się rozniecać w gardle prawdziwy ogień. Oczywiście różnorodność jest tak wielka, iż nieraz dwie musztardy o bliźniaczej nazwie, posiadać będą zupełnie odmienny smak. Tak czy inaczej, niezależnie od naszych gastronomicznych upodobań i przyzwyczajeń, przyznać trzeba, iż musztarda pełni na naszych stołach szczególny charakter. Ba, nie tylko na stołach, ale też na ogniskach i grillach. Musztarda potrafi nadać potrawie szczególny charakter, a łączyć ją można z każdym chyba rodzajem mięs. Kiełbaski, karkówka, kotlety nawet czy zwykła kanapka, musztarda doskonale wkomponuje się w każdy rodzaj przygotowanego posiłku. Jedynym, co nas ogranicza, jest własna kulinarna wyobraźnia.
Musztarda wzmaga wyrazistość potraw, uszlachetnia je. Jeżeli danie pozbawione jest charakteru, sięgamy po dość mocne i pikantne przyprawy, natomiast w przypadku, kiedy sam posiłek cechuje dość mocno określony walor smakowy, powinniśmy uzupełnić go jednym z łagodniejszych rodzajów musztard.
Ciekawostką jest, iż musztarda doczekała się nawet swojego święta, które każdorazowo przyciąga do Stanów wielu amatorów tej przyprawy. Dodajmy, iż podobne święto, parę lat temu zawitało i pod nasze słowiański strzechy.
Brak komentarzy