Margaryna jawi się jako jeden z najpopularniejszych składników, jaki znaleźć możemy w pieleszach naszej kuchni. Posłuży nam nie tylko do codziennego smarowania kanapek, ale także dobrze sprawdzi się w pieczeniu czy smażeniu.
Jak powstaje kostka margaryny? Zacznijmy od tego, iż jej podstawą jest tłuszcz roślinny. Dla wielu ma to kluczowe znaczenie, albowiem margaryna nie zawiera dzięki temu cholesterolu. Do jej powstania posłuży emulsor, przy użyciu którego uda się połączyć fazę wodną i tłuszczową. W wyniku tej operacji, otrzymujemy małe cząsteczki wody w fazie tłuszczowej. Jeżeli doszliśmy już do tego momentu, całość należy poddać pasteryzacji i schłodzeniu, ażeby potem nadać margarynie odpowiednią konsystencję. Po należytym wygnieceniu pozostaje jedynie uformowanie masy w odpowiadający nam kształt i zapakowanie powstałej margaryny.
W margarynowej kostce znaleźć możemy takie skarby, jak pokłady witaminy A i D. Oprócz nich, w składzie, doszukamy się kilku barwników oraz emulgatorów. Do margaryny może być także dodana sól, cukier, a także wszechobecne konserwanty i aromaty.
Na sklepowych półkach spotkać możemy kilka różnych rodzajów margaryny. Najbardziej popularną jest margaryna do smarowania. Charakterystyczną jej cechą jest wzbogacony o witaminy skład. Oprócz tego, może być ona wysoko lub niskotłuszczowa. Te drugie wzbudzają zainteresowanie osób dbających o figurę, jednakże duża ilość żelatyny i modyfikowanej skrobi czyni margaryny niskotłuszczowej, produkt o niewielkiej przydatności technologicznej.
Brak komentarzy