Kiwi powinno być kojarzone z Nowa Zelandią – stąd pochodzi. Owoc może się tam swobodnie rozwijać dzięki optymalnemu klimatowi oraz powulkanicznym glebom. Na samym początku nazywano je chińskim agrestem, jednak z racji podobieństwa do małego, pociesznego nielota, Irlandczycy przechrzcili okrągły owoc na „kiwi”.
Owoce kiwi są wysoko cenione ze względu na pokaźne pokłady witamin. Oprócz sporej dawki witamin C i B, znajdziemy tu kwas cytrynowy, foliowy oraz karotenoidy. Jeśli zależy nam na prawidłowym rytmie serca i ustabilizowanym ciśnieniu krwi, kiwi jest jak najbardziej wskazane ze względu na spore dawki potasu. Do tego wszystkiego dodać należy fosfor, który wspomaga regulację gospodarki wapniowo-fosforowej, a także magnez kojący nerwy. Warto wspomnieć, że kiwi jest doskonałą alternatywą dla osób, które z różnych alergicznych względów nie mogą sobie pozwolić na jedzenie ananasa czy papai. W samym zielonym miąższu, oprócz glukozy i fruktozy, znajdziemy pewne ilości węglowodanów.
Kiwi jest popularne dzięki swojemu unikalnemu smakowi. Owoc chętnie przerabiany jest na różnego rodzaju dżemy, dodawany jest do sałatek, a także stanowi wyśmienite zwieńczenie przygotowanych ciast i słodkich deserów. W czasie lata lubimy cieszyć się orzeźwiającymi lodami o smaki kiwi.
Mimo wszystko nie tylko walory kulinarne decydują o sławie włochatego owocu. Kiwi posiada całe mnóstwo drobnych, czarnych pestek, które wykorzystać można jako naturalny środek, ścierający naskórek. Dzięki temu zajmuje ważne miejsce w przemyśle kosmetycznym, stając się tym samym składnikiem peelingów do ciała. Ponadto kiwi stosowane jest do produkcji maseczek do twarzy i kremów. Owoc może się bowiem pochwalić właściwościami rozjaśniającymi cerę. Oprócz tego nadaje się do produkcji kojących balsamów do ust.
Dodajmy, że coraz częściej kiwi uwzględniane jest przy komponowaniu odchudzających diet. Niewielka kaloryczność owocu i jego pożywność zadecydowały o tym, że kiwi jest szczególnie cenione w środowiskach wegetariańskich.
Brak komentarzy