Jeśli myślimy o podstawowych składnikach kulinarnych, to z całą pewnością kiełbasa jest jednym z nich. Oczywiście istnieje wiele jej rodzajów, my natomiast zajmiemy się podziałem ze względu na trwałość. Tutaj spotkamy trzy główne typy: suche, półtrwałe i nietrwałe. Do kiełbas suchych zaliczymy wszystkie, które zawierają w sobie około 36% wody. Wśród nich znajdzie się między innymi krakowska, salami czy sucha. Dalej mamy kiełbasy półtrwałe, zawierające od 36 do 56% wody. Do tego grona zaliczyć możemy kabanosy oraz żywiecką. Kiełbasy nietrwałe zawierają w sobie około 72% wody, a miano owe nosi pasztetowa, serdelowa i zwyczajna.
„Prawdziwe” kiełbasy produkuje się z wieprzowego mięsa, wzbogaconego o odpowiednie przyprawy i sól. W naszym rodzimym kraju zostają utrwalone w trakcie procesu wędzenia, jednakże w miejscach o mniejszej wilgotności powietrza wystarczające jest zwykłe suszenie.
Niegdyś mianem kiełbasy można było określić jedynie posolone mięso wieprzowe. Wraz z biegiem czasu do wyrobu tego kulinarnego składnika podchodzono mniej restrykcyjnie, a poszczególne gatunki kiełbas wytwarzano z określonego rodzaju mięsa. Tak więc parówki były domeną drobiu, kabanosy produkowano z koniny, a podstawą pod salami zostało mięso osła. Obecnie wszelkie granice zatarły się już zupełnie, a wszelkie kiełbasy i wędliny powstają z tanich i marnych gatunkowo mięs. Zioła, które nieraz stanowią esencję potrawy, odczuwane są jedynie w osłonkach, a nie jak kiedyś – w samym mięsie. Oczywiście w ten sposób koszty są zmniejszane, a cena kiełbas jest relatywnie niska, niemniej przegrywa ona jakościowo z „prawdziwą” kiełbasą sprzed lat.
Warto pamiętać, że smak kiełbasy zależny jest nie tylko od mięsa, ale również zastosowanych składników czy sposobów konserwacji. Kiełbasę najlepszą pod względem smaku i aromatu otrzymuje się dzięki sparzeniu wrzącą wodą, suszeniu i oczywiście wędzeniu w dymie. Po wszystkim pozostaje ukształtować je w odpowiednie kawałki i pęta.
Brak komentarzy