Groch towarzyszy człowiekowi od wieków i tysiącleci. Należy do tej grupki roślin, który odkryte zostały najwcześniej, a za pierwsze jego źródło uznano Bliski Wschód. Badania tamtejszych stanowisk archeologicznych wykazały na obecność groszku sprzed 10 000 lat. Roślina została oswojona przez człowieka około 2000 roku przez naszą erą, a do pierwszych upraw doszło na terenie Europy, Ameryki oraz Chin.
Groszek jest powszechnie dostępny na sklepowych półkach i najczęściej pojawia się w postaci mrożonej lub puszkowanej. Oprócz tego na licznych rynkach i bazarach zajdziemy go w stanie surowym. Ponadto w Polsce uprawiany jest groszek cukrowy, który z kolei nadaje się do spożycia wraz z całymi strąkami.
Groszek należy rzecz jasna do warzyw strączkowych. Jego rozmiary nierzadko osiągają 2 metry. Posiada charakterystyczne liście, które za pomocą specjalnych wąsów, umożliwiają roślinie wspinanie się po ogrodzeniach, tyczkach, a nawet ścianach czy będących opodal warzywach. Strąki przybierają kształt zielonej, wydłużonej torebki, w której zamkniętych jest kilka dosyć dużych ziaren.
Groszek odznacza się imponującą wartością energetyczną. W składzie zielonych ziaren odnajdziemy spore pokładu tłuszczów, witamin, soli mineralnych, a także białek roślinnych. Oprócz tego groszek jest prawdziwą kopalnią witamin z grupy B, ryboflawiny, kwasu pantotenowego i nikotynowego oraz tiaminy. Do niniejszego składu dodać trzeba karoten, towarzyszący witaminie C, jednakże ilości obu są nieznaczne. Znacznie lepiej prezentują się za to zapasy wapnia, fosforu i żelaza.
Jest podstawą do przyrządzenia zupy grochowej. Bardzo często staje się cenionym składnikiem surówek i sałatek. Zdarza się, że warzywo towarzyszy kapuście, bądź daniom rybnym. Na nasze stoły trafia zazwyczaj wraz z sałatką jarzynową (groszek z puszki). Oprócz tego ziarna groszku są idealnym dodatkiem do risotto. Jego smak warto komponować z plackami czy potrawami opartymi na makaronie. Dosyć popularny jest również zielony groch po francusku.
Brak komentarzy