Grecy, Rzymianie i Chińczycy. Starożytne cywilizacje, które podłożyły podwaliny pod całą naszą teraźniejszość. Rozwiązania i wynalazki, które, dostosowane do obecnych czasów ułatwiają życie lub też sprawiają, iż staje się ono przyjemniejsze. Pośród różnych mądrości i filozofii, pośród szkoły humanistów i matematyków, znaleźć możemy takie perełki jak choćby wynalezienie gumy do żucia. Teraz natomiast zajmiemy się wynalazkiem innym, wynalazkiem, który od pradziejów towarzyszy w naszych kuchniach, a bez którego, słodkie gastronomiczne życie, straciło by sens. Cukier.
Cukier był zawsze. Chleb z masłem i cukrem był podwórkowym rarytasem, podobnie jak posypane, białymi kryształkami, placki. O herbacie nawet nie wspominam. Teraz znaleźć go można na obrzeżach każdej kuchni, początkowo jednak był to wcale drogi składnik codziennego menu. Pierwotnie, cukier pozyskiwano z cukrowej trzciny, a jako, iż import powyższego odznaczał się zbyt wielkim kosztem, trzeba było wynaleźć środek zastępczy.
Czas mijał wesoło, a rozwój cywilizacji i techniki, pozwolił na to, by skrystalizować cukier z buraka. Mimo, iż metoda okazała się być rewelacyjna i w przeliczeniu – tańsza, tak pozyskany cukier zdobył uznanie dopiero na przestrzeni XIX wieku. Drugiej połowy. Potem zaś, jego popularność zaczęła sięgać zenitu, a sam cukier stał się stałym bywalcem w kuchniach całego świata.
Tymczasem, cała sprawa z cukrem nie wygląda tak słodko i różowo, jakby się mogło na początku wydawać. Wystarczy bowiem wspomnieć, iż składnik ten, niejednokrotnie tytułowany jest jako “biała śmierć”, a miana tego nie zyskał bezpodstawnie. Według niektórych lekarzy i statystyk, zapominamy o jego chorobotwórczym działaniu, przekraczając potrzebną dawkę cukru nawet kilkunastokrotnie.
Cukier można ograniczać lub z wielkim powodzeniem zastąpić syropem, słodzikiem, czy choćby modem. Oczywiście nie można przesadzać w drugą stronę, i dwie łyżeczki posłodzonej herbaty raczej nikogo nie wyślą na tamten świat. Jednakże, jak zwykle, tak i w tym przypadku, pamiętać należy o umiarze i zdrowym rozsądku. Żeby nie przesłodzić.
Zdjęcie należy do http://www.flickr.com/photos/uwehermann/
Brak komentarzy
!Anna W