Budyń to przede wszystkim jeden z najczęściej przyrządzanych deserów. Nie wymaga niemal żadnej wiedzy kulinarnej, charakteryzuje się prostotą przygotowania i całą gamą różnorodnych smaków. Kiedyś królowały budynie truskawkowe, malinowe czy waniliowe, obecnie nie stanowi problemu odnalezienie budyniu o smaku marchewki albo grzybów. Innymi słowy budyń jest na tyle uniwersalnym składnikiem, że z łatwością zaspokoi najbardziej wybrednego amatora słodkich deserów.
Podstawę budyniu stanowi mleko. Razem z nim do składu dochodzi skrobia, która doskonale sprawdza się jako zagęstnik. Charakterystyczna półpłynna konsystencja budyniu jest właśnie wynikiem skrobiowego dodatku. Skrobia natomiast w przeważającej ilości przypadków występuje w charakterze pszennej lub ziemniaczanej mąki. Budyń można przyrządzić zupełnie samodzielnie, łącząc dostępne w sklepach półprodukty. Jednakże najczęściej wybieraną opcją jest budyń w proszku. Ten ostatni wymaga jedynie dodania ciepłego mleka. Po kilku chwilach gotowania i skrupulatnego mieszania otrzymamy smakowity deser, który umili nam resztę dnia.
Jak sprawić, żeby budyń był jeszcze smaczniejszy? Oczywiście podać go w odpowiedni sposób. Jeśli dysponujemy wersją o smaku wanilii lub śmietany, można polać deser sokiem albo przecierem owocowym. Pozostałe smaki doskonale komponować się będą z czekoladą, wiórkami kokosowymi lub rodzynkami. Do budyniu można dodać orzechy oraz kawałki owoców. Deser będzie nam lepiej smakował, jeśli spałaszujemy go z ozdobnego, szklanego pucharka. W pucharku natomiast możemy umieścić kilka naprzemiennych warstw budyniu i kisielu, co niechybnie spowoduje eksplozje niezwykłych deserowych smaków. Miejsce kisielu z powodzeniem zastąpi galaretka. Jak jeszcze można wykorzystać budyń? Idealnie nada się jako nadzienie do czekoladowych naleśników. Podobnie można postąpić z drożdżowymi bułeczkami albo ciastami. Nie zapominajmy, że na bazie budyniu powstają różnego rodzaju, smakowite kremy.
Zdjęcie należy do http://www.flickr.com/photos/wonderstory/
Brak komentarzy