Ta uprawna roślina króluje na Hawajach, Filipinach, Meksyku, Florydzie czy Brazylii. Ciekawostką jest, że ananasy uprawiać można także i w Polsce, niestety w takich warunkach nie zaszczycą nas swoimi owocami. Ananasy posiadają charakterystyczny słodki miąższ o żółtym zabarwieniu, a także miły zapach, od którego pochodzi nazwa owocu.
Ananas może poszczycić się kilkoma gatunkami, jednak największą popularnością cieszy się naturalnie ananas jadalny. Największym atutem tego owocu jest cała plejada witamin z grupy B, oprócz nich znajdziemy tu jeszcze witaminę A i C. Ananasy to doskonałe źródło potasu, wapnia, fosforu, sodu i żelaza. W ich składzie znajduje się również białko, kwas foliowy i cenny błonnik. Do tego dochodzi również obecność węglowodanów i wielu biopierwiastków.
Za pozytywne oddziaływanie na organizm odpowiada bromelaina. Dzięki temu enzymowi wzmagają się procesy trawienia białek, a także podnosi się ogólna odporność organizmu. Ponadto ananas wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego, a także znacznie ułatwia trawienie i pomaga w przypadku bólu gardła. Po owoc ten powinny sięgać osoby, zagrożone osteoporozą. Oprócz tego przysłuży się w walce z chorobą wieńcową serca i zadba o rozpuszczenie skrzepów we krwi. Ci, którzy zamierzają stracić kilka kilogramów, powinni włączyć ananas do codziennego menu, gdyż owoc wywołuje poczucie sytości.
Mimo wszystkich zalet owoc jest niewskazany dla kobiet w ciąży – ananas niedojrzały może wywołać poronienie, podobnie jak sok z jego liści.
Ananasy maja niebagatelne znaczenie w gastronomii i odznaczają się naprawdę uniwersalnym zastosowaniem. Popularne są różnego rodzaju soki i kompoty na bazie tegoż owocu, jednak równie dobrze można go spożyć w postaci marmolady, konfitury lub dżemu. Ananas coraz częściej wchodzi w skład warzywnych czy owocowych sałatek. Warto też dodać, że owoc można łączyć z mięsem– wyśmienicie sprawdza się w towarzystwie schabowych kotletów oraz duszonych i grillowanych potraw.
Zdjęcie należy do http://www.flickr.com/photos/5wa/
Brak komentarzy