Zamek w Kazimierzu Dolnym

01. Styczeń 2017 Bez kategorii 0

Kazimierz Dolny to piękne miasto, położone niedaleko Puław oraz Nałęczowa. Leży ono na prawym brzegu Wisły. Zobaczymy tu wiele wspaniałych zabytków, malownicze uliczki, kawiarnie i restauracje pełne turystów. Kazimierz Dolny ze względu na swoją atmosferę przyciąga co roku do siebie tysiące gości. Jest także organizatorem kilku dużych imprez związanych z filmem, teatrem oraz muzyką, co powoduje, że na ulicach miasta spotkać możemy wiele sławnych osób.

Jedną z największych atrakcji w mieście bez wątpienia jest tutejszy zamek. Jego ruiny znajdują się na wzgórzu, które wznosi się ponad Kazimierzem Dolnym. Powstał on w XIV wieku, z polecenia Kazimierza Wielkiego. Pierwotnie była to przede wszystkim budowla obronna, jednak w późniejszych latach dobudowywano i przebudowywano ją – m.in. powiększono zamkowy dziedziniec. Zamek został zniszczony w trakcie potopu szwedzkiego i do dzisiaj zachowały się jedynie jego ruiny. Warto się tu jednak wybrać, by oglądać panoramę miasta.

Inną atrakcją jest Wzgórze Trzech Krzyży, zwane też Krzyżową Górą. Znajdują się tu trzy drewniane krzyże, wzniesione w 1708 roku, ku pamięci ofiar zarazy cholery. Jest to także doskonały punkt widokowy – widać stąd miasto oraz dolinę Wisły.
Chętnie odwiedzany jest także Rynek w Kazimierzu Dolnym. Tutaj zbierają się turyści i mieszkańcy, a na płycie rynku organizowane są liczne wydarzenia kulturalne. Otaczają je liczne, piękne kamieniczki. Rozciągają się stąd także dobre widoki na okoliczne wzgórze i inną zabytkową zabudowę okolicy.

Innym miejscem, gdzie powinnyśmy się wybrać, jest Wąwóz Małachowskiego. Jeden z wielu pięknych wąwozów w tych okolicach. Jest to miejsce idealne na przechadzki, mające też ciekawą historią. Tutaj hrabia Małachowski bronił się ze swoim oddziałem przed rosyjskimi wojskami w 1831 roku. Możemy się też wybrać na ulicę Klasztorną, gdzie znajduje się zabytkowy zespół klasztorny Reformatorów oraz kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Na turystów czeka tu także świetna baza noclegowa, która oferuje gościom wiele możliwości. Kazimierz Dolny oferuje wygodny nocleg na weekend zarówno tym, którzy stawiają na luksusowy wypoczynek, jak i tym, którzy szukają tańszych opcji. W mieście bez problemu znajdziemy kilku gwiazdkowe hotele, jak i pokoje gościnne, apartamenty na wynajem, czy pensjonaty i wille wczasowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>