Wieliczka nie tylko historyczna, czyli inna strona miasta

07. Maj 2017 Bez kategorii 0

Goszcząc w Bielsku-Białej (zobacz: www.sprawykuchenne.pl) warto wybrać się do oddalonej o około 85 km sławnej Wieliczki. Pierwsze skojarzenia związane z Wieliczką zawsze będą dotyczyły znajdującej się tu kopalni soli. Nic dziwnego, ponieważ jest to największa atrakcja nie tylko samego miasta, ale i jedna z czołowych atrakcji całej Małopolski, wpisana na listę UNESCO. Wystarczy jednak przyjechać do Wieliczki i wybrać się na zwykły spacer, zapominając na chwilę o historycznym charakterze miasta, aby odkryć jego zupełnie inną stronę.

Przyrodnicza strona Wieliczki

Podstawowa atrakcja tego małopolskiego miasta, czyli kopalnia soli w Wieliczce, przez wiele dekad podtrzymywała ruch turystyczny. To właśnie dzięki niej rozwinęła się sieć hoteli i pensjonatów, a baza noclegowa (poznaj szczegóły: meteor-turystyka.pl) powiększyła się o dodatkowe miejsca do spania przeznaczone do obsługi dużych grup turystów, gdzie można znaleźć ciekawe oferty. W ostatnich latach, szczególnie po 2005 roku, w Wieliczce zaczęły powstawać atrakcje niezwiązane z historycznym aspektem miasta. Odnowiono Ogród Żupny oraz zmodernizowano między innymi dwa ważne parki – Adama Mickiewicza oraz św. Kingi. Oba pochodzą z XVIII wieku i w całości zachowały ówczesną architekturę zieleni. Obecnie, parki są ważnym akcentem na turystycznej mapie Wieliczki. Często odwiedzane są nie tylko przez mieszkańców, ale i gości dla których spacer spokojnymi uliczkami zarośniętymi różnorodnymi krzewami i drzewami jest idealną formą odpoczynku. Dodatkowo, w parku św. Kingi usytuowany jest nowoczesny hotel stworzony na fundamentach starego Szybu Daniłowicza. Turyści mogą tam liczyć na dodatkową atrakcję w postaci niebanalnej aranżacji oraz specyficznej atmosfery samego miejsca.

Trasy piesze i rowerowe

Wieliczka jest punktem przejściowym lub startowym dla kilku różnych szlaków turystycznych, zarówno pieszych i rowerowych, jak i samochodowych lub ogólnokrajowych. Kościół św. Sebastiana (poznaj szczegóły: kosciol-sebastian.pl) z XVI wieku należy do szlaku architektury drewnianej, natomiast kopalnie soli wchodzą w skład szlaku techniki czyli Kopalniano – Przemysłowego. Wieliczka stanowi również centrum prawie 8-kilometrowego szlaku ariańskiego, wiodącego przez miejsca pamięci Braci Polskich zamieszkujących okoliczne ziemie. Fanów rowerowych wypraw mogą z kolei zaciekawić szlaki Wieliczka – Dobczyce, żółty wiodący od Zamku Żupnego przez Lednicę Górną aż do Dobczyc oraz czerwony szlak, kierujący rowerzystów na Pogórze Wielickie i charakteryzujący się bardzo spokojnym ukształtowaniem terenu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>