Świątynie warte zwiedzenia w Mrągowie

04. Styczeń 2017 Bez kategorii 0

Mrągowo – przepiękne miasto zlokalizowane w północno–wschodniej części Polski. Znajduje się w województwie warmińsko–mazurskim. Dawniej było miastem położonym w województwie olsztyńskim. Miało to miejsce w latach 1975–1998. Ciekawa historia miejscowości oraz duża liczba zabytków to tylko niektóre z atutów tej aglomeracji. Jest też znanym i popularnym ośrodkiem turystycznym. W okresie letnim przyjeżdża tu sporo turystów, z tego względu można wynająć noclegi w dogodnych cenach. Dobrze rozwinięta baza noclegowa zapewni wspaniały wypoczynek podczas wakacyjnej podróży, czy też wyjazdu na weekend. Moc atrakcji sprawi, że wczasy będą niezapomniane. Dogodne położenie wśród jezior i lasów pozwoli odetchnąć od codziennych spraw i zapomnieć o obowiązkach. Piękna przyroda, niezwykła przeszłość miasta oraz niesamowicie ciekawe zabytki, do których można zaliczyć sporo Kościołów z pewnością zachwycą wielu turystów.

W Mrągowie znajduje się cerkiew p. w. Przemienienia Pańskiego. Możemy liczyć na to, że uda nam się odwiedzić parafialną cerkiew prawosławną. Należy ona bowiem do diecezji białostocko–gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Budynek został wzniesiony w latach 1895–1896 jako synagoga. Hitlerowcy zdewastowali ją w roku 1939. Później dostosowano wnętrze świątyni do potrzeb liturgii prawosławnej. Znajduje się przy ulicy Franklina Roosevelta. Wybudowano ją z cegły na planie prostokąta, w stylu neoromańskim. Wystrój zewnętrzny budynku zachował się do dnia dzisiejszego.

Przebywając w Mrągowie koniecznie trzeba zobaczyć Kościół parafialny p. w. św. Wojciecha. Zlokalizowany jest on przy ulicy Królewieckiej. Powstał w stylu neogotyckim na planie prostokąta, a wybudowany został z cegły. Obecny plan Kościoła przypomina krzyż łaciński. Po zachodniej stronie znajduje się wieża kwadratowa, kryje ją dwuspadowy dach. Wewnątrz znajduje się ciekawe wyposażenie.

Interesującym obiektem jest Kościół ewangelicko–augsburski. Należy do diecezji Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Obecna murowana świątynia została wzniesiona w roku 1734. Wcześniej stał tam budynek wykonany z drewna. Obecnie znajduje się w niej współczesny wystrój, zachowała się jedynie płyta nagrobna sprzed 1786 roku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>