Mazury mają wiele do odkrycia

25. Grudzień 2016 Bez kategorii 0

Kojarzone z lekcjami geografii i największymi jeziorami Mazury to doskonały region na wypoczynek, z wieloma miejscami zasługującymi na zwiedzenie. Pomimo całej swojej sławy bywa wciąż niedoceniane, gdy ludzie wybierają wakacje nad morzem czy w górach – całkowicie niesłusznie, ta piękna kraina ma bowiem wiele do zaoferowania. Mazurskie jeziora, lasy i łąki znane są z czystej przyrody. To zdecydowanie także miejsce, gdzie możemy wypoczywać wśród ciszy i spokoju. Jeżeli tylko zapragniemy, to czeka na nas wiele zacisznych zakątków, niewielkich miejscowości i kempingów nad jeziorami. Z drugiej strony to także duże festiwale muzyczne, teatralne i kabaretowe, gdzie nie sposób się nudzić, a na osoby, które chcą zrelaksować się i zaznać luksusu czekają ośrodki spa i luksusowe hotele i inne obiekty noclegowe [pod hasłem: dostępne noclegi Mazury]

Ogółem jeżeli chodzi o noclegi, to Mazury oferują bardzo zróżnicowaną bazę, która pozwoli każdemu wygodnie spędzić urlop w sposób, jaki mu odpowiada. Warto też poznać regionalną kuchnię oraz zwyczaje. Ludowa sztuka Mazur, zamieszkałych historycznie przez Prusów, wyróżnia się na tle innych regionów, są tu wyraziste tradycje, kuchnia i architektura, którą zobaczymy szczególnie w małych miejscowościach i wsiach, gdzie stoją do dzisiaj zabytkowe domy mieszkalne.

Osoby, które interesują regionalne tradycje odwiedzić mogą chociażby Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie czy też jedno z wielu regionalnych muzeów w różnych miejscowościach. Do najwspanialszych zabytków natomiast należą krzyżackie zamki – w Rynie, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie, Ełku czy Szczytnie. Na terenie Mazur znajdziemy również liczne dworki i pałace. Ale zadowoleni będą także i fani militariów i historii. To w tym rejonie znajduje się słynny Wilczy Szaniec, z bunkrem, gdzie przeprowadzono nieudany zamek na Adolfa Hitlera. Dzisiaj zwiedzać go można jako muzeum. Warto odwiedzić także położoną w Giżycku Twierdzę Boyen – niezwykły zabytek obronnej architektury pruskiej XIX wieku. Rocznie każdy z tych militarnych obiektów odwiedza nawet sto tysięcy turystów.

Nie trzeba zapewne nikogo przekonywać do odwiedzenia Mazur, jeżeli jest się wielbicielem żeglarstwa czy innych sportów wodnych. Wielkie jeziora nie mają sobie równych, ale także i warunków do uprawiania aktywnej turystyki na lądzie nie brakuje. Niepowtarzalne tereny krajobrazowe i przyrodnicze, piękne zabytki i miasta oraz rozbudowana baza noclegowa sprawiają, że warto tu przyjechać co najmniej raz w życiu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>